Mata treningowa

Bez maty treningowej trudno wyobrazić sobie ćwiczenie w domu, wykonywanie asan podczas jogi, trenowanie na siłowni. Mata treningowa to obowiązkowe wyposażenie, zaraz po odpowiednim stroju, każdego ćwiczącego.

Mata treningowa – jaką wybrać?


Podstawowe zadanie maty to izolacja od zimnej podłogi ochrona przed otarciami, stłuczeniami i ślizganiu się. Mata macie jednak nie jest równa, dlatego też nie każda mata nadaje się do wszystkich rodzajów ćwiczeń. W sklepach sportowych można wybrać odpowiednią matę do uprawianej dziedziny sportu.

Przy wyborze maty należy zwrócić uwagę na jej wielkość, grubość (cienkie maty do ćwiczeń mniej intensywnych, rekreacyjnych), elastyczność (dobrą matę bez problemu można zrolować i zabierać na trening w plenerze lub na hali sportowej) i dobrą przyczepność do podłoża, aby zwiększyć bezpieczeństwo przy dynamicznych ruchach i szybkich zmianach pozycji.

Jaka dyscyplina – jaka mata?


Do uprawiania jogi – mata ze znakomitą przyczepnością, absorbująca pot łatwa w czyszczeniu, popularna jest mata z naturalnego korka o właściwościach antybakteryjnych i antyalergicznych.

Do ćwiczeń akrobatycznych – długa, gruba i miękka mata, stanowi doskonałą amortyzację dla kolan, bioder i kręgosłupa.